Gizella-díjasok névsora
Kellár F. János Immánuel író, előadóművész, borszakértő, karitatív és kulturális szervező, a Csevej Immánuel és a Jóra Való Törekvés Alapítvány létrehozója és vezetője. A díjat 2013-ban alapította, s megfogalmazása szerint a jóakarat, a példamutatás és az értékteremtés jelentette számára a fő motivációt. A kezdetektől a Gizella-díj bizottságának elnöke.
Fodor Gizella Téka-, Közművelődéséért-, Pomáz Város Civil Társadalmáért-díjas könyvtárigazgató, művelődésszervező, tősgyökeres szentendrei, aki nemcsak munkáján keresztül, hanem magánemberként is rengeteg értéket teremtett, s embersége becsületessége, önzetlensége, a világhoz való viszonya példaértékű. Neve méltó a díj eszmeiségéhez!
Pistyur Imre Munkácsy-díjas szobrászművész, aki Kellár F. János Immánuel felkérésére tervezte meg a Gizella-díj érdemrendjét, s aki igazi lokálpatriótaként sok segítséget nyújtott az alapítás körül, továbbá támogatta a díj azon eszmeiségét is, hogy az összes jelölt elismerésben részesüljön, oklevelet kapjon, s nevük felkerüljön minden hivatalos fórumra.
A díj megjelenése és értelmezése:
A Gizella-díj alapítója (2013) Kellár F. János Immánuel, névadója Fodor Gizella, érdemrendjének tervezője Pistyur Imre Munkácsy-díjas szobrászművész. Maga az érdemrend, mely vörös bársonyban és gravírozott fadobozban található, gránitból készült, s bár ez a fajta kő sérülékenyebb, ám egyedibb és szakrálisabb minden másnál. A felirat egy összetett szó, mely külön is értelmezhető: ÉRDEM / REND, egyben pedig megalkot egy komplex egészet, egyfajta minőséget. Motívumrendszerében megjelenik a csillag és a hold, mely egyfelől univerzális, másfelől a magyar legendárium része. A középen látható két forma jelenthet hajót, mint az utazás szimbóluma; úton vagyunk, jelenthet lángot, a tűz jelképe; fiatalság, tettrekészség, de lehet az ellenpólus egy vízcsepp is, vagy akár a vér metaforája. Illetve együttesen a gyermeki mosoly is megjelenik, mi nem kevésbé fontos!
A díjra jelölés szabályai és jelöltjei:
A díjra május 7.-ig Gizella napjáig állíthatnak egy-egy jelöltet a szentendrei általános iskolai intézmények a diákjaik köréből (a hivatalos jelöltállítás szabályai szerint). A jelölés első feltétele, hogy a jelöltnek tanulói jogviszonya legyen az adott iskolában (1-8 osztály), és hogy elfogadja a jelölést. További feltétel, hogy csak olyan diák jelölhető, aki a korábbi években nem nyerte még el a Gizella-díjat. A díj nem tanulmányi eredményeket hivatott elismerni, hanem olyan emberi értékeket, mint az önzetlenség, tolerancia, segítőkészség, becsületesség, áldozatkészség, a környezethez való pozitív hozzáállás, vagy maga a szeretet. A Gizella-díj eszmeiségének fontos része az is, hogy az összes jelöltet díjazni kívánja, s hirdetni mindegyikük nagyszerűségét. Éppen ezért az ajándékok mellett mindenki elnyeri a Gizella-díjra jelölt címet, melyről tanúsítványképpen díszoklevelet kap, s neve minden hivatalos fórumon feltűntetésre kerül. A döntéshozatalról a szabályok szerint jegyzőkönyv is készül.
A díj elbírálása és átadása:
A Gizella-díj odaítéléséről egy öttagú bizottság hivatott dönteni, melyre a díj alapítója és a kuratórium elnöke kéri fel a tagokat (rendszerint ötéves mandátummal). A döntéshozó testület a pályázatokat megismerve – és adott esetben a személyes találkozás után – egy zárt ülésen a meghatározott szavazási procedúrát követően hoz döntést, melyet az átadás pillanatáig köteles titokban tartani. Az ünnepi műsorral és állófogadással egybekötött díjátadó – melyen rendszeresen kiemelik a család és a tanárok érdemeit és fontosságát is – minden év szeptember utolsó hetében kerül megrendezésre Szentendre Városháza dísztermében. A díj szellemiségét támogatva az ünnepség visszatérő fellépője Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes és Balázs László Gábor előadóművész. A nagy figyelemmel övezett és állófogadással egybekötött rendezvényre a belépés mindenki számára ingyenes.