Gizella-díj

Mégis ki teremthetne egy fiatalnak hitelesebb példát, ha nem egy másik fiatal? A példa egy prezentáció, egy útmutatás, amely akkor a leginkább hiteles és hathatós, ha ösztönösen születik, magából a személyiségből fakad. A mai korban ennek különösen nagy szerepe van társadalmunkban, s mindez csupán felértékelődik, ha arról kívánunk bizonyságot tenni, hogy még ha nehezebb is egy-egy út, nem szabad alkut kötni a látszatkönnyebbségért. Díjazásszemléletünkben fontos célunk, hogy mindenki a személyiségéhez, lehetőségeihez képest tudjon önzetlen, segítőkész, jóra törekvő lenni. Hiszen ha az emberek már fiatalkorukban elkezdenek kicsit is hinni a nemes eszmékben, ha megfelelő visszaigazolást kapnak az apró gesztusaik és pillanatnyi „szépségeik” okán, az már önmagában is siker!
S később pedig, – ahogy telnek az évek – ki tudja micsoda hatalmas gesztusok és hosszan tartó „szépségek” születhetnek majd a gyermekkorban elhintett „bíztató magocskákból” mivé e díj is válni kíván…

A díj megjelenése és értelmezése:

A Gizella-díj alapítója (2013) Kellár F. János Immánuel, névadója Fodor Gizella, érdemrendjének tervezője Pistyur Imre Munkácsy-díjas szobrászművész. Maga az érdemrend, mely vörös bársonyban és gravírozott fadobozban található, gránitból készült, s bár ez a fajta kő sérülékenyebb, ám egyedibb és szakrálisabb minden másnál. A felirat egy összetett szó, mely külön is értelmezhető: ÉRDEM / REND, egyben pedig megalkot egy komplex egészet, egyfajta minőséget. Motívumrendszerében megjelenik a csillag és a hold, mely egyfelől univerzális, másfelől a magyar legendárium része. A középen látható két forma jelenthet hajót, mint az utazás szimbóluma; úton vagyunk, jelenthet lángot, a tűz jelképe; fiatalság, tettrekészség, de lehet az ellenpólus egy vízcsepp is, vagy akár a vér metaforája. Illetve együttesen a gyermeki mosoly is megjelenik, mi nem kevésbé fontos!

A díjra jelölés szabályai és jelöltjei:

A díjra május 7.-ig Gizella napjáig állíthatnak egy-egy jelöltet a szentendrei általános iskolai intézmények a diákjaik köréből (a hivatalos jelöltállítás szabályai szerint). A jelölés első feltétele, hogy a jelöltnek tanulói jogviszonya legyen az adott iskolában (1-8 osztály), és hogy elfogadja a jelölést. További feltétel, hogy csak olyan diák jelölhető, aki a korábbi években nem nyerte még el a Gizella-díjat. A díj nem tanulmányi eredményeket hivatott elismerni, hanem olyan emberi értékeket, mint az önzetlenség, tolerancia, segítőkészség, becsületesség, áldozatkészség, a környezethez való pozitív hozzáállás, vagy maga a szeretet. A Gizella-díj eszmeiségének fontos része az is, hogy az összes jelöltet díjazni kívánja, s hirdetni mindegyikük nagyszerűségét. Éppen ezért az ajándékok mellett mindenki elnyeri a Gizella-díjra jelölt címet, melyről tanúsítványképpen díszoklevelet kap, s neve minden hivatalos fórumon feltűntetésre kerül. A döntéshozatalról a szabályok szerint jegyzőkönyv is készül.

A díj elbírálása és átadása:

A Gizella-díj odaítéléséről egy öttagú bizottság hivatott dönteni, melyre a díj alapítója és a kuratórium elnöke kéri fel a tagokat (rendszerint ötéves mandátummal). A döntéshozó testület a pályázatokat megismerve – és adott esetben a személyes találkozás után – egy zárt ülésen a meghatározott szavazási procedúrát követően hoz döntést, melyet az átadás pillanatáig köteles titokban tartani. Az ünnepi műsorral és állófogadással egybekötött díjátadó – melyen rendszeresen kiemelik a család és a tanárok érdemeit és fontosságát is – minden év szeptember utolsó hetében kerül megrendezésre Szentendre Városháza dísztermében. A díj szellemiségét támogatva az ünnepség visszatérő fellépője Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes és Balázs László Gábor előadóművész. A nagy figyelemmel övezett és állófogadással egybekötött rendezvényre a belépés mindenki számára ingyenes.